Małopolski Ośrodek Psychoterapii SYNAPSA Kraków oferuje indywidualną terapię uzależnień skierowaną do osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków) oraz uzależnionych od czynności. Termin uzależnienia behawioralne (uzależnienia od czynności) odnosi się do zaburzeń́ (nałogów) niezwiązanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych, a z niekontrolowanym wykonywaniem pewnych czynności (np. graniem w gry hazardowe). Formalnie do grupy tych zaburzeń możemy zaliczyć jedynie zaburzenie uprawiania hazardu, natomiast nieformalnie – szereg zachowań, które stanowią przejaw patologii ze względu na intensywność ich podejmowania (i na konsekwencje, jakie ponosi jednostka), a nie sam fakt angażowania się̨ w nie.
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne formalnie potwierdziło istnienie uzależnień́/nałogów behawioralnych w maju 2013 roku poprzez opublikowanie piątej rewizji klasyfikacji DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) i włączenie zaburzenia uprawiania hazardu do kategorii zaburzeń i nałogów. Do podstawowych kryteriów służących do opisu (i diagnozy) uzależnień́ behawioralnych należą:
(1) zaabsorbowanie;
(2) modyfikacja nastroju;
(3) tolerancja;
(4) symptomy odstawienne;
(5) konflikt (na trzech wymiarach);
(6) nawroty (por. Griffiths, 2005).
Dla przykładu wspomnieć należy dynamicznie rozwijające się uzależnienie behawioralne, dotyczące przede wszystkim młodszej populacji, polegające na kompulsywnym, wielogodzinnym cyklu nałogowego grania.
Symptomy uzależnienia od gier komputerowych:
Nie istnieje forma terapii, która zostałaby stworzona na potrzeby osób uzależnionych od czynności – przede wszystkim dlatego, że jedynie zaburzenie uprawiania hazardu zostało formalnie włączone do klasyfikacji DSM jako przykład uzależnienia behawioralnego. Za główny nurt terapii osób uzależnionych od czynności wskazuje się terapię wielomodalna, tj. terapię, składającą się z wielu zintegrowanych podejść, jak w przypadku podejścia poznawczo-behawioralnego.
Sugeruje się także stosowanie podejścia interdyscyplinarnego (które łączy terapię indywidualną, grupową, rodzinną, farmakoterapię, spotkania grup samopomocowych i techniki mindfulness , w tym medytację), ze względu na jego spójność z biopsychospołecznym modelem uzależnień.
Do najczęściej wymienianych podejść terapeutycznych należy terapia poznawczo-behawioralna (ang. cognitive behavioral therapy, CBT) i Dialog Motywujący (opisywany także jako terapia motywująca) (ang. motivational interviewing; Miller i Rollnick, 2013). Terapia poznawczo-behawioralna skupia się wokół omawiania nieadaptacyjnych myśli, przekonań i zachowań pacjenta/klienta (obejmuje m.in. analizę zachowań lub sytuacji, które sprzyjają podejmowaniu danego zachowania). Dialog Motywujący jest szczególnie przydatny do pracy z osobami z niską motywacją do podjęcia lub kontynuowania terapii.
Relatywnie często stosowaną terapią jest także farmakoterapia – jej celem jest na ogół stabilizacja nastroju lub redukcja depresji, często towarzysząca uzależnieniom.
Zakres prowadzonej terapii może obejmować zarówno podejścia oparte na założeniu całkowitej abstynencji (por. Carnes, Carnes i Bailey, 2011), jak i podejście oparte na założeniach terapii redukcji szkód (Riley i in., 1999). Definicja abstynencji w przypadku uzależnień behawioralnych może być nieco inna niż w przypadku uzależnień chemicznych – abstynencję dla osób uzależnionych od zachowań seksualnych możemy definiować jako powstrzymywanie się od dysfunkcyjnego zachowania i/lub od zachowań, prowadzących do zachowania patologicznego (np. oglądanie kanałów erotycznych).
Katarzyna Waligóra
-specjalista psychoterapii uzależnień, interwent kryzysowy, pedagog, mediator. Małopolski Ośrodek Psychoterapii SYNAPSA Kraków
Tagi: terapia uzależnień, terapia uzależnień Kraków, Terapia uzależnień w Krakowie